První ponor (25.4.2009)

První ponor obvykle bývá jednoduchý, zaměřený na seštelování výstroje a zátěže. Walter (ten z Jarůňkovi knihy) nám ráno oznámil, že vyrážíme hned první den na Tigra. Všichni trochu znejistěli, ale nezaváhal nikdo. Na člunu jsme nafasovali vesty. Všichni se rozhlíželi, co to má znamenat, ale jakmile jsme povyjeli z poza-mostu a uviděli příbojové vlny, které bylo nutné s malým člunem, tak jsme pochopili. Walter několikrát zkušeně zakroužil, aby si našel vhodné místo, dal plný plyn a několika mohutnými skoky jsme se dostali za příboj. Tam nám odebral vesty a řekl, že to nejnebezpečnější máme už za sebou.

Oceanic Black Tip Shark

Na místo ponoru jsme jeli asi jen 20 min. To však bylo dost na to, aby se Oťas stačil vyzvracet z podoby. No nevypadal dobře.
Zatímco pomocník na lodi plnil pomuchlanej buben od pračky smradlavejma rybama, Walter zahájil briefing. Ve zkratce: Black tipů se nebojte, ti vám neublíží. Tigr je primitivní. Koukejte mu do očí a nemávejte rukama. Je lovec a útočí jako ostatní predátoři na nejslabší jedince ve stádě.

Žraločí polívka

Když jsme skákali do vody, hemžilo se kolem bubnu asi 50 Oceanic black tipů mezi 2 a 3, možná až 3,5m. Kecal bych, kdybych tvrdil, že sem neměl strach.

Patova prokousaná
ploutev

Po pár minutách ve vodě bylo vše OK. Viseli jsme cca v 10m a kochali se žralokama, kteří útočili na buben od pračky a čistili moře od mršin ryb, které z něj vypadávaly. Pata s Waltrem dělali divadlo, a byli hned vedle bubnu. Nejhůř dopadly Patovi ploutve, do kterých se jemně zakousl jeden rozdivočený žralůček. Někteří dokonce tvrdili, že zahlédli i Tygra, ale já neviděl nic. Možná právě proto se mi pod vodou podařilo uklidnit :-).
Pár dalších fotek je ve fotogalerii, tak koukejte a užívejte.

JJ

Záložka pro trvalý odkaz.

Facebook comments:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>