Tento slogan jsme našli, když jsme při přeletu z Miami do San Diega studovali průvodce a hledali inspiraci co podniknout na naší první zastávce na pacifickém pobřeží USA. Jak se později ukázalo, o program se nebylo třeba obávat. Richard s Shelly, naši bývalí sousedé a nyní znovu residenti v San Diegu se o nás postarali lépe než úžasně.
Pacifické pobřeží bylo o proti Floridě daleko divočejší. Velké vlny omývají nikde nekončící pláže, které dále na sever přecházejí v útesy tyčící se vysoko nad oceán. Kalifornské pobřeží je omýváno tzv. Kalifornským proudem (jaké překvapení :-)), který jedním z pěti hlavních oceánských proudů a přináší chladnou vodu od severu (konečně se dalo při koupání trošku ochladit :-)). Díky tomu je kalifornské pobřeži jedním z nejvhodnějších míst pro pozorování velryb
, které tudy dvakrát ročně pravidelně putují (jaro a porzim). My jsme to štěstí setkat se s nimi bohužel neměli. Zato jsme několikrát viděli lachtany a tuleně, kteří jsou tu skoro na denním pořádku.
V San Diegu všichni běhají. Ať jste na pláži, promenádě vedoucí kolem pláže nebo jen jedete autem po zapadlé silnici, všude potkáváte běhající lidi všech tvarů, barev a věku. Od urostlých kulturistů, přes baculky až k dětem, které sotva vyšli třetí třídu základní školy; a když už nemohou běhat, tak rychle chodí. Prostě sportovci kamkoliv se podíváš. Navíc všude sluníčko a příjemný větřík od oceánu. Kdybych tu bydlel, asi bych taky běhal ! :-).
Pro milovníky lodí je v přístavu připravena letadlová loď Midway se spoustou letadel a vrtulníků na palubě, která je volně přístupná veřejnosti jako museum. Nejen z její paluby je možné pozorovat vojenský přístav, kde kotví stále bojově aktivní lodě, včetně letadlových, námořní flotily USA. Nedaleko je taktéž umístěna letecká bojová základna Miramar. Ti co znají Top Gun, jistě si vzpomenou na Maverika prohánějícícho se na motorce kolem runwaye této základny.
Shopping – v San Diegu nelze vynechat. Zdenička byla v sedmém nebi a já díky nakupování nemusel další týden prát. Super!!! Těžko nenakupovat, když tu veškeré oblečení stojí cca třetinu toho co u nás. Nemovitosti tak levné už bohužel nejsou. Domy alespoň v trošku slušné oblasti šplhají do miliónů dolarů.
Kromě surfování se zde hojně provozuje i tzv. Buggysurfing. Rozdíl od bodysurfingu je ten, že nemáte ploutve a děláte to hlavně pro zábavu, nikoliv pro efekt. Místní jsou na správné pojmenovávání těchto sportů poměrně náchylní, i když nevím proč. Každopádně, sranda to je náramná. Pocit, když chytíte vlnu a kloužete po ní až ke břehu je prostě nepopsatelný. Přál bych každému zažít. Ve vlnách ale pozor, snadno byste mohli přijít o plavky jako se málem stalo Zdeničce :-).
Při návštěve San Diega byste neměli vynechat procházku v parku Torry Pines. Nejenže se můžete podívat na jedno z nejvyhlášenějších golfových hřišť, ale také si můžete prohlédnout kousek divoké přírody s mnoha výhledy na pláže a oceán, a to jak jinak nž v americe z vždy perfektně upravených a vyznačených cestiček. A když máte štěstí, potkáte i chřestýše lovícího veverku, jak se poštěstilo Eathenovi s Richardem asi dva týdny před naší návštěvou.
San Diego je mexické město v americkém hábu. Z hlediska kuchyně to znamená, že zde dostanete zaručeně pravou mexickou baštu, která se však na rozdíl od té uvařené v Mexiku dá požít (není tak pálivá). Old Town, několik ulic kolem první misie, kterou španělé postavili na území nynější californie při své cestě na sever, připomíná mexiko každým coulem. Lidé, domy, kuchyně, prostě všechno. Restaurace tu připravují tortily přímo před vámi a k jídlu vám drnká mexický kytarista. Jídlo – prostě luxus. Měli jsme tu i snídani i večeři.
No a to je asi tak vše z města a slunce a sportovců – hurá na golf na Torry Pines a Highway No. 1, lemující pacifické pobřeží od San Diega až do San Franciska a ještě mnohem dál :-).
PS: více fotek v albu.