Californské vinice

Už v samotném počátku plánování naší stvatební cesty jsem věděl, že chci několik dní strávit na californských vinicích koštováním vína. Zdeničce, známé gurmetce a požitkářce, se tento plán samozřejmě také zamlouval a protože jsme to na víc měli i po cestě, bylo vymalováno :-).

Naše putování jsme začali po stopách filmu Bokovka v oblasti Santa Barbara, konkrétně v apelaci a zárověň vesničce Solvang. Jako obvykle jsme na místo dorazili na večer, což se i v našich dalších mimoměstských destinacích ukázalo jako vhodný dietní prvek, jelikož většina restaurací přestává vařit, neřkuli dokonce zavírá, v 9 večer či dřívě. Wine tasting rooms (koštovací místnosti) zavírají dokonce už ve 4pm.

Moudro zdejšího vína jsme v našem červeném ďáblu bez střechy vyrazili objevovat hned po snídani, což v našem případě znamenalo lehce po poledni :-). Štěstí se usmálo na mně a první ochutnávkový den jsem měl k dispozici svého luxusního osobního řidiče, respektive překrásnou řidičku. Zdenička to mezi vinicemi řezala tak obratně, že jsme stihli ochutnat produkci 4 vinařství v apelacích Solvang, Santa Ynez a Los Olivos, vždy cca po 5-6 vzorcích. No co vám budo povídat, užil jsem si to náramně :-). Jako třešnička na dortu k úžasnému vínu pro mně byla skvělá společnost ostatních koštérů v jednolivích vinařstvích. Všichni se tu s vámi dávají do řeči, obdivují Prahu a dávají vám tipy na další části vaší cesty.

Další naší vinařskou zastávkou, byla po Solvangu Napa a Sonoma Valley. Dle moudrostí, které jsme při ochutnávání vína načerpali v Solvangu, jsme se pro začátek této štace ubytovali v Healdsburgu (Sonoma Valley) a začali s víny z oblasti Russian River a Dry Creek. Tato oblast, měla být na rozdíl od Napa Valley klidnější, se spíše rodinnou atmosférou, což se i potvrdilo. V Napě bylo více lidí a i když tu stále byli všichni extrémně milí, už to nebylo tak osobní jako v Solvangu a Sonomě.

Druhý den našeho pobytu v Healdsburgu jsme vyrazili do obchodu naproti našemu motelu využít další ze svatebních darů – romatický picknick na vinici. Byl to jeden z těch místních lahůdkářských obchodů, ze kterého Zdeničku nelze téměř dostat :-). Musím přiznat, že tolik dobrot na jednom místě jsem ani já nikdy neviděl a měl jsem co dělat, abych nebyl jako Kelišová, a udržel zavřenou hubu, jak jsem se divil :-). Kromě hromady dobrot jsme koupili i chladící box a vyrazili do údolí ruské řeky za dalšími vzorečky, sluníčkem, příjemnou společností a dobrým jídlem.

Po příjezdu do Napy jsme si dopřáli luxusní večeři v maličké restauraci Carpe Dieam (carpediemwinebar.com‎), kterou objěvila Zdenička v místním reklamním průvodci. Jako jedna z mála nabízela párování jídla s vínem a musím přiznat, že jim to sedělo jak pr… na hrnec :-). A další třešínka na dortu: Schválně, kdy se vám naposledy stalo, aby za vámi ke stolu přišla majitelka restaurace a příjemně si s vámi popovídala :-).

V Napa Valley jsme mimo jiné navštívili Mumm Napa. Francoužští odborníci na šampaňské poměrně dlouho hledali v USA pozemky, které by se nejvíce podobaly apelacím Champagne. Nakonec je objevili v Napa Valey, kousek na sever od Napa city. Ochutnávka byla úžasná, mimo jiné i s vzorkem červeného šampaňského :-). Mňam !
Californské vinařské oblasti (vinařství je tu tolik, že je v jenom životě není možné všechny přechutnat) mne kromě úžasných vín (jako zapřisáhlý odpůrce chardonay jsem zde musel smeknout i před touto odrůdou) zaujaly i obrovským množstvm golfových hřišť rozesetých mezi vinicemi. Prostě ideální místo na dovolenou i na život :-).

PS: více foteček ve fotogalerii.

Záložka pro trvalý odkaz.

Facebook comments:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>