Dovolená s dítětem – část II – Filosofické pojednání o Steavu Jobsovi

O Steavu Jobsovi toho moc nevím. Nepatřím mezi jeho zaryté fanoušky, kteří ho vynášejí do nebes a hovoří o pádu Applu po jeho skonu. Nicméně základní informace o něm nešlo nezaznamenat:

  • Výborný speaker
  • Skvělý marketér
  • Puntičkář
  • Extrémně náročný šéf
  • Vynálezce Iphonu a Ipadu

Určitě by se toho o něm dalo napsat daleko víc, ale to už udělali autoři knihy Steave Jobs, která vyšla krátce po jeho smrti, tak se tu s tím nebudu zdržovat :-)
Když Apple uváděl na trh Iphon a Ipad, mluvil Steave o spoustě věcí, které ty hračičky umí, a které už jsem dávno zapoměl. Pro mně byla nejdůležitější věta „Prostě to funguje“, o čemž sem se sám při prvním ošahání přesvědčil a po vyzkoušení Nokie a HTC, u kterých to až tak úplně neplatilo, už taktéž patřím mezi věrné uživatele Iphonu.
Ale proč o tom píšu zde. Zajímalo by mne, zda když Steave vymýšlel Iphon a Ipad a dával dohromady marketingovou strategii, zda uvažoval i o hypnotizujícím kouzlu těchto zařízení na děti a tím pádem rozšíření cílové skuiny zákazníů o rodiče dětí ve věku 2 – 999 let. Dva příklady za všechno:

  1. K posledním vánocům se jeden můj kamarád rozhodl koupit Ipad svému dvouletému synovi. Kamarád je extrémně chytrý a úspěšný, nicméně co se týče elektroniky, tak zaobaleně řečeno v této oblsti trošičku zaostává. Moc jsem tento krok nechápal, ale rád jsem mu pomohl založit Apple ID (podotýkám, že Iphon vlastní už víc jak 3 roky) a nainstalovat aplikaci pro stahování a přehrávání pohádek.Netrvalo dlouho a kamarád se začal chlubit, jak jeho dvouletá ratolest si umí zcela samostatně Ipad zapnout, otevřít tu správnou aplikaci, stáhnout novou pohádku, kterou zaplatí tatínkovo kreditkou a hypnotizovaně se na ni dívat, zatímco kamarád si užívá sladkého spánku na místo do 6 ráno až do půl děváté.Aby nebyl příběh jak z amerického filmu o geniálním dítěti a šťastném/vyspalém otci, stala se ještě jedna událost. Kamarád pozbuzen úspěchy svého syna v oblasti informačních technologií se rozhodl rozšířit i své dovednosti v této oblasti a ještě více se zavděčit svému potomkovi. A ano, stejně jako dvouletý klučina, hravě zvládl vybrat, stáhnou, zaplatit a nainstalovat na Ipad oblíbenou dětskou hru jeho syna. S hrdostí vítěze gladiátorských her předal Ipad zpět do rukou svého potomka, který opět jak hypnotizován začal pařit staženou hru. Bohužel se ukázalo, že tvůrci hry, pravděpodobně s cílem zvýšit interakci dětí a rodičů, naprogramovali do hry i požadavky na vstupy ze strany rodičů v průběhu hry. Dvouletý pařměn tedy už zase budí oddychujícího tatínka ráno od 6:10 každých pět minut, aby splnil jeho část úloh v Ipadové hře :-).
  2. Úplně jiný kamarád slyšel, že se na Ipadu dají pouštět filmy, a že je to dobré na zabavení dětí např. při cestování v autě. Kamaráda lze charakterizovat obdobně jako v předchozím případě, tzn. extrémně chytrý s nedostatky v IT oblasti, které jsou významně nahrazovány dovednostmi v jiných oblastech.Co se týče informatiky, byl pro tohoto kámoše největší zklamání masivní nástup notebooků, který mu znamožnil trestat počítače za to, že nedělají to co chce, jejich vytažením ze zásuvky spojeného se slovy „A to máš za to ty …“. Dovednosti dokresluje i samotný nákup Ipadu. Když se ho v obchodě ptali jakou chce velikost Ipadu, sebejistě odpověděl, že takovou tu A4. Pán se ušklíbl a řekl, že samozřejmě myslil jakou velikost paměti, že fyzická velikost Ipadu je a byla vždy jen jedna :-).A teď o hypnotických schopnostech Ipadu: Kámošovi děti se od něj nemohou odtrhnout, doma musí zavádět restrikce, jak dlouho denně si s ním mohou hrát, a že se o něj nesmí prát. Věřím, že nebude dlouho trvat a bude kupovat druhý, aby se děti nepraly a on měl se ženou víc času na sebe :-).

Proč se o tom zmiňuji v této sérii článků. No protože jsem hypnotizující sílu Ihraček zažil na našem desetiletém synovci na vlastní kůži. Dejte v restauraci kňourajícímu a usínajícímu klukovi do ruky Iphon s nějakou (podotýkám jakoukoliv) hrou a jako mávnutím kouzelného proutku je kňourání a spánek pryč. Ale pozor: Trvání kouzla je omezeno životností vaší baterie :-).

Naštěstí jsme toto kouzlo nemuseli využívat moc často, ale už plně chápu své kamarády a jejich rozhodnutí nakooupi Ihračky pro své ratolesti.

Zpátky k hlavní otázce. Myslíte si, že Steave Jobs alespoň tušil, jakou budou mít Iphony a Ipady hypnotizující moc na děti a nebo že to byl jen vedlejší efekt kvalitně odvedeného designu vývoje těchto hraček? Já nevím, ale každopádně dobrá práce …

Užitečným a fungujícím hračkám zdar.

JJ

Záložka pro trvalý odkaz.

Facebook comments:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>